Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Ukrajina kontra Rusko

Velmi často se setkávám s názory na ukrajinský nacionalismus, který někteří označují za fašismus či nacismus. Pokusím se popsat některé skutečnosti, které snad alespoň částečně pomohou osvětlit nálady dodnes na Ukrajině patrné.

Během občanské války v Rusku získala Ukrajina krátkou nezávislost a v letech 1918-1920 existovala Ukrajinská lidová republika. Jenže jak se dařilo Leninovi a bolševické straně postupně eliminovat roztříštěné protisovětské síly během občanské války, byla nakonec její existence násilně ukončena. Ukrajina a další země pod správou sovětského Ruska měly tu smůlu, že lidovým komisařem pro věci národnostní byl jmenován Josif Stalin, který (ač sám Gruzínec) měl tendenci sám sebe rusifikovat a podobně pak zacházel i s ostatními národnostmi v celém Rusku. Když byl ještě jmenován generálním tajemníkem bolševické strany, byl jediným z politbyra, který pochopil, jaké mu to dává mocenské možnosti. V této pozici vybudoval stranickou strukturu jemu věrných lidí, která zasahovala až na místní úroveň. To mu zajistilo jednak vítězství v boji o nástupnictví po Leninovi a následně umožnilo stát se neomezeným „vožděm“ (tedy vůdcem) Sovětského Svazu.

V posledním dějství boje proti Bucharinovi, Tomskému a Rykovovi se pak uchýlil k popření jejich ekonomických tezí NEPu (nové ekonomické politiky), jež si kladla za cíl postupnou kolektivizaci zemědělství (byť ji sám do té doby několik let bezvýhradně podporoval) a přišel s radikální myšlenkou násilné kolektivizace, která měla být hotova maximálně do dvou let. Znamenalo to vstoupit do boje s 120miliónovou „armádou“ rolníků, kteří do té doby nějak tolerovali bolševickou vládu díky tomu, že jim rozdala po revoluci půdu. Tento Stalinův krok měl neskutečné destruktivní důsledky pro sovětské zemědělství, z kterého se nevzpamatovali po celou éru Sovětského Svazu. Pro Stalina to mělo znamenat krok, který mu umožní kumulovat velké množství kapitálu k provedení jeho snu – velké industrializace Ruska.

Mezi oblasti patřící k největším producentům obilí, byla Ukrajina. Celá akce byla rozplánovaná do tří fází – rozkulačování, kolektivizace a vznik STS a válečný komunismus s obilnými kvótami. Týkat se to mělo 600 000 vesnic, 25 miliónů zemědělských usedlostí, 120 miliónů lidí. Vzniknout mělo 240 000 kolchozů. Jen na Ukrajinu bylo z Moskvy vysláno 2500 nově vyškolených bolševických aktivistů, kteří měli za pomoci vojenských jednotek dbát na plnění kvót, na plnění počtu rozkulačených rodin, na plnění plánu v počtu kolektivizovaných usedlostí. První náznaky už lze dohledat v roce 1928 a 1929, následně pak 5. ledna 1930 byl vydán dekret ÚV, který 2x až 3x zvyšoval tempo kolektivizace. 1. března 1930 pak bylo oznámeno ztrojnásobení počtu kolektivizovaných hospodářství. Nejúčinnějším způsobem odporu vůči kolektivizaci bylo pobíjení hospodářských zvířat. Jen v prvních dvou měsících 1930 zemědělci vybili 14 miliónů kusů hovězího dobytka (ze 70 miliónů 1928), třetinu všech prasat a čtvrtinu koz a ovcí. Pro uvědomění si této katastrofy, na stejné počty hospodářských zvířat se SSSR dostal zpět až v roce 1957 (!!!). Stalina nezajímalo utrpení lidí, ale takové množství zvířat jím otřáslo a 2. března v Pravdě (stranický tisk) vyšel článek „Závrať z úspěchu“, ve kterém káral jím instruované aktivisty, že podlehli víře „my můžeme všechno“ a naprosto popřel svoji tezi o rychlé kolektivizaci.

Uvolnění „šroubů“ vesnickému obyvatelstvu mělo za následek, že spousta zemědělců z kolchozů vystoupila. A tak v roce 1932 Stalin udeřil na zemědělce znovu a tentokrát s nebývalou silou a brutalitou za pomoci OGPU (předchůdce NKVD – pozdější KGB) a armády. Uměle vytvořený hladomor na Ukrajině (v zimě 1932 a celé jaro 1933) měl za následek nejméně 5 miliónů obětí, které zemřeli hladem. Z Ukrajiny bylo vysídleno dle pozdějších sovětských údajů 1 065 000 (!!!) rozkulačených a kontrarevolučních rodin (což představovalo dalších nejméně 5 000 000 osob) a jejich místa zaujalo mnoho ruských zemědělců ze středního Ruska, vůči kterým postupoval Stalin daleko umírněněji a s minimálními represemi. A tak se Stalinovi „podařilo“ během 12 měsíců připravit Ukrajinu o třetinu její populace. Bylo uzavřeno a velmi často zničeno 80% vesnických kostelů, tisíce řádových sester a kněží bylo odesláno na Sibiř. Stalin nechal zlikvidovat 2400 členů vedení tamní komunistické strany (která si dovolila nesouhlasit s touto katastrofou) a nahradil je svými kádry.

Jaký div tedy, že Ukrajinci vítali Wehrmacht jako své osvoboditele. Wehrmacht se k nim choval vcelku slušně a tak neváhala spousta Ukrajinců vstoupit do osvobozenecké armády, která jistou dobu bojovala po bok Wehrmachtu. Jenže za pravidelnou armádou přišli Einsatzgruppen a nacistická správa, která si postupem času se Stalinem v ničem nezadala. A tak osvobozenecká ukrajinská armáda začala bojovat s Němci a po jejich vyhnání Rudou armádou pak proti ní. Boje v lesích utichli až v 50. letech.

Asi se málokdo může divit, že Ukrajinci mají (samozřejmě mimo etnickými Rusy převládajícími ve východní části země) vůči Rusům přetrvávající odpor. V mých očích to nijak nezavdává žádné sympatie vůči Porošenkovi (je to stejný oligarcha jako Putin) a Majdan považuji prostě jen za obyčejný státní převrat. Přesto v historickém kontextu chápu, že značná část Ukrajinců nechce ruského medvěda za svého „přítele“, protože se tak nikdy moc nechoval.

Autor: | čtvrtek 14.4.2016 16:05 | karma článku: 20,54 | přečteno: 720x
  • Další články autora

Světoví politici servilní?

Stále ještě doznívají v médiích (bohužel nejvíce v těch veřejnoprávních) dozvuky návštěvy čínského prezidenta v ČR. Pochopitelně jak jinak v útocích na výzdobu a Zemana.

19.4.2016 v 11:58 | Karma: 28,30 | Přečteno: 773x | Diskuse| Politika

Proč stále dvojí metr?

Celý den dnes ze všech médií čiší zpráva, jak v Sýrii probíhají volby a jak jsou pro "západní demokracie" nepřijatelné, neboť asi 20% populace z území IS nemůže volit.

13.4.2016 v 19:13 | Karma: 39,77 | Přečteno: 1480x | Diskuse| Politika

To by nevymyslel ani Orwell

Konečně jsme viděli v přímém přenosu, kdo a proč do Evropy přichází. Díky "neziskové" cestovní kanceláři "Nadační fond generace 21".

5.4.2016 v 15:15 | Karma: 38,75 | Přečteno: 1432x | Diskuse| Politika

Teatrální divadlo kolem příjezdu prezidenta ČLR

Musím se usmívat, když vidím v TV teatrální "aktivisty" ve velmi mladém věku, kteří vlastně komunistickou diktaturu nikdy nepoznali.

28.3.2016 v 16:47 | Karma: 39,48 | Přečteno: 1502x | Diskuse| Politika

Tolerantností k sebezničení

Nelegální migranti představují trvalou hrozbu už jen svou přítomností. Samozřejmě, zcela jistě není každý z nich kovaným teroristou. Teroristé by se sem infiltrovali i bez migrace.

27.3.2016 v 16:43 | Karma: 30,27 | Přečteno: 662x | Diskuse| Politika
  • Nejčtenější

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

Rusové hlásí průlom fronty. Ukrajinská minela jim přihrála klíčové město

24. dubna 2024  11:40,  aktualizováno  15:50

Premium Jako „den průlomů“ oslavují ruští vojenští blogeři pondělní události na doněcké frontě, kde se...

Podmínky míru musí určit Ukrajina, říká ministryně obrany Černochová

29. dubna 2024

Premium Ministryně obrany Jana Černochová (ODS) o sbírce na munici pro Ukrajinu, komunikaci náčelníka...

Vědmy jdou do akce. Mladé dronařky tvrdě cvičí a chystají se na Rusy

29. dubna 2024

Premium Ukrajina (od zpravodajů iDNES.cz) Válka na Ukrajině je v nemalé míře válkou dronů a technologií. Ukrajina, ale i Rusko je vyvíjejí,...

Americkou Oklahomu a okolní státy zasáhla série tornád. Úřady hlásí čtyři mrtvé

28. dubna 2024  22:16

Nejméně čtyři mrtvé si vyžádala série tornád, která od sobotního večera zasáhla Oklahomu. Podle...

Nikdy nekončící hrozba. Finsko si zvyká na nový vztah s Ruskem

28. dubna 2024  20:49

Ozbrojení finští pohraničníci na běžkách střeží východní část země, nejnovější a nejdelší hranici...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

  • Počet článků 58
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1213x
člověk se zájmem o historii i současnost a krásy české krajiny

Seznam rubrik